Rok sienkiewiczowski
Dodane przez admin dnia 09.04.2016
Inauguracja Roku Sienkiewiczowskiego

5. kwietnia w pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, odbyła się uroczystość inaugurująca obchody Roku Sienkiewiczowskiego w naszym kraju. Wkrótce odbędzie się inauguracja tych obchodów w naszym mieście, a nasza szkoła będzie miała zaszczyt aktywnie w tym uczestniczyć.
W tym roku mija 170 rocznica urodzin, 100 rocznica śmierci pisarza, a także 120 rocznica wydania powieści „Quo vadis”, która przyniosła mu międzynarodową sławę.

Więcej informacji

Rozszerzona zawartość newsa


Inauguracja Roku Sienkiewiczowskiego

5. kwietnia w pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, odbyła się uroczystość inaugurująca obchody Roku Sienkiewiczowskiego w naszym kraju. Wkrótce odbędzie się inauguracja tych obchodów w naszym mieście, a nasza szkoła będzie miała zaszczyt aktywnie w tym uczestniczyć

W tym roku mija 170 rocznica urodzin, 100 rocznica śmierci pisarza, a także 120 rocznica wydania powieści „Quo vadis”, która przyniosła mu międzynarodową sławę.

Wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński inaugurując obchody powiedział m.in.:
Rzeczywistość geopolityczna pokazuje jednak, że czasy pokoju nie są dane raz na zawsze, a wychowanie patriotyczne jest tym, czego nie można zaniedbać w żadnym czasie. W przeciwnym razie kolejne pokolenia wyrosną odarte z narodowej tożsamości. (…) Czytajmy, doczytujmy Sienkiewicza, nie dajmy się tylko uwodzić lekkiej formie i porywającej fabule. Sięgajmy głębiej. Zachęcam wszystkich Polaków do lektury.


Prof. Gliński przypomniał także zaangażowanie noblisty w inicjatywy społeczne, jak np. założenie sanatorium przeciwgruźliczego w Zakopanem, budowę ochronek dla dzieci, a także udział Sienkiewicza w Komitecie Generalnym Pomocy Ofiarom Wojny, w którym działał w szwajcarskim Vevey tuż przed swoją śmiercią.

W Tczewie inauguracja obchodów Roku Sienkiewiczowskiego odbędzie się 21 kwietnia 2016r. w naszej Szkole. Będziemy gospodarzem sesji popularno-naukowej pod hasłem: "Henryk Sienkiewicz – hetman duchowy Polaków – dawniej i dziś".

Inicjatorem przedsięwzięcia jest społeczność szkoły, partnerami są Klub Inteligencji Katolickiej w Gdańsku - oddział w Tczewie, a także Miejska Biblioteka Publiczna oraz Fabryka Sztuk. Patronat honorowy nad uroczystością objął Starosta Tczewski.
Podczas sesji wystąpią:
1. prof. UG dr hab. Józef Włodarski – Instytut Historii Uniwersytetu Gdańskiego, Prorektor do spraw studenckich,
2. prof. UG dr hab. Edward Jakiel – Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, Kierownik Katedry Historii Literatury,
3. dr Piotr Koprowski – Zakład Historii, Myśli i Kultury Politycznej w Instytucie Historii,
4. Piotr Szubarczyk – Biuro Edukacji Publicznej Gdańskiego Oddziału IPN,
5. dr Krzysztof Korda – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie

W kolejnych miesiącach pracownicy i uczniowie ZSBiO planują kolejne spotkania na temat życia i twórczości Henryka Sienkiewicza dla różnych grup społecznych i wiekowych.