Projekt No hate speech-movie
Dodane przez admin dnia 25.01.2017
Projekt No hate speech-movie

Nasza szkoła bierze udział w projekcie Erasmus +, do którego została zaproszena przez Fundację Pokolenia. Projekt, realizowany w ramach Erasmus+, nosi nazwę „No hate speech-movie”. W ramach działań lokalnych 12 grudnia 2016 r. i 12 stycznia 2017 r. odbyły się warsztaty z udziałem młodzieży z naszej szkoły. Opiekunami projektu są panie Lilija Pawelczuk i Mirosława Czerwińska-Kożuch.

Więcej informacji

Rozszerzona zawartość newsa


Projekt No hate speech-movie

Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie wraz z Zespołem Placówek Specjalnych w Tczewie oraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie biorą udział w projekcie Erasmus +, do którego zostały zaproszene przez Fundację Pokolenia. Projekt realizowany w ramach Erasmus+ nosi nazwę „No hate speech-movie”. Bierze w nim udział młodzież z Niemiec, Gruzji, Grecji, Estonii, Turcji i Polski.

Celem projektu jest zapobieganie dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu. Od listopada 2016 roku odbywają się spotkania i zajęcia skupione wokół tematyki wykluczenia społecznego (zwłaszcza osób niepełnosprawnych) oraz z zakresu multimediów. Projekt zakończy się nagraniem krótkiego filmu, będącego głosem młodzieży w sprawie dyskryminacji osób niepełnosprawnych w naszym kraju.

W ramach działań lokalnych 12.12.2016 r. odbyły się zajęcia warsztatowe, który dotyczy poszerzenia świadomości społecznej na temat sytuacji osób niepełnosprawnych w naszym kraju. W zajęciach brali udział uczestnicy projektu z Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie a prowadził je psycholog z Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie. Podczas zajęć młodzież tworzyła własne definicje słów: „wykluczenie” i „niepełnosprawność”. Próbowała znaleźć odpowiedź na pytanie: czy – a jeżeli tak – to w jaki sposób, w jakich sytuacjach osoby niepełnosprawne są wykluczane w naszym społeczeństwie? Podczas zajęć uczniowie na chwilę stawali się osobą niewidomą, niedowidzącą, z niepełnosprawnością ruchową, z autyzmem. Okazało się to dla nich ważnym doświadczeniem, gdyż doświadczyli tego, że życie osób niepełnosprawnych często bywa trudne. Młodzi ludzie nie tylko poszerzyli swoją wiedzę na temat wykluczenia społecznego, rodzajów niepełnosprawności, sposobów funkcjonowania osób niepełnosprawnych, ale przede wszystkim przekonali się o tym, że ograniczenia, obawy tkwią w naszej głowie, myślach a osoby niepełnosprawne powinny mieć takie same szanse do aktywnego udziału w życiu społecznym.

Natomiast 12.01.2017 r. na terenie Fundacji Pokolenia w Tczewie, która jest koordynatorem projektu, odbyły się warsztaty integracyjne dla uczestników projektu z Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie oraz z Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie. Opiekunowie grup przygotowali ciekawe ćwiczenia, aktywizujące zadania, które pozwoliły młodzieży lepiej się poznać, zintegrować. Młodzież wykazała się dużym zaangażowaniem, kreatywnością ale przede wszystkim otwartością na drugiego człowieka i autentyczną chęcią bliższego poznania się.




Koordynatorzy projektu w ZSBiO:
Lilija Pawelczuk
Mirosława Czerwińska-Kożuch
Agnieszka Grzela-Opalińska (Zespół Placówek Specjalnych w Tczewie)