250 rocznica urodzin W. A. Mozarta
Dodane przez EW dnia 24.02.2006
W piątek, 24 lutego 2006 r., w czytelni biblioteki szkolnej, zaprezentowano uczniom naszej szkoły montaż muzyczno-literacki z okazji 250 rocznicy urodzin słynnego kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta. Imprezę przygotowali nauczyciele bibliotekarze p. J. Knopik-Wenta i p. E. Wilczewska z uczniami kl. II d i II b. Parę zdjęć ze spotkania z Mozartem - w naszej galerii. Na zdjęciach: A. Sobiecka, K. Arendt, P. Magott, J. Zwara i A. Rychlicki.



Mozart, gwiazdor na miarę dzisiejszych idoli muzyki pop, z epoki pomiędzy

Rozszerzona zawartość newsa
barokiem a rewolucją jest najsłynniejszym geniuszem muzycznym wszechczasów.
250. urodziny mistrza obchodzi się w różnych miejscach. W odrestaurowanym Domu Mozarta, w teatrze Theater an der Wien, będącym idealną sceną dla prezentacji oper geniusza, na specjalnej wystawie w Albertinie, na festiwalu Festival "New Crowned Hope". Czeka na Was bogata oferta kulturalna, od Filharmonii Bałtyckiej po Wiedeński Festiwal Filmowy. Czekają na Was koncerty muzyki Mozarta w całej Europie, która wręcz zwariowała na punkcie tego kompozytora.
Na pierwszym miejscu francuskiej listy przebojów płytowych znalazł się... Wolfgang Amadeusz Mozart. Pobił nie tylko gwiazdy francuskie, ale nawet Madonnę. Płyty Mozarta kupowane są chętniej niż nagrania Madonny
Przyczyną sukcesu Mozarta był zestaw jego dzieł wszystkich, wydany przez holenderską firmę fonograficzną Brillant Classics z okazji 250. rocznicy urodzin kompozytora. Kolekcja składa się ze 170 płyt.

Wolfgang Amadeusz Mozart przyszedł na świat 27 stycznia 1756 roku w Salzburgu.W wieku pięciu lat pisze pierwszą własną kompozycję. W wieku 25 lat Mozart może poszczycić się już 350 (!) kompozycjami, między innymi: sonaty, wariacje, fantazje, suity, fugi, ronda, wariacje oraz utwory fortepianowe na cztery ręce i dwa fortepiany, uwertury, kwartety i kwintety smyczkowe. Komponuje także dla zespołów instrumentalnych, obok symfonii, obejmuje divertimenta, nokturny, serenady, cassazioni, marsze i tańce. Stworzył także serię oper, które uważane są powszechnie za jedne z najświetniejszych, jakie kiedykolwiek zostały napisane, szczególnie:
• Wesele Figara,
• Don Giovanni,
• Cosi fan tutte
• Czarodziejski Flet

Pod koniec XX wieku muzyka Mozarta znalazła dość niezwykłe zastosowanie w powstającej dziedzinie szybkiego uczenia się, znanego jako SALT (Suggestive-Accelerative Learning and Teaching) lub Superlearning. Badacze, pod kierownictwem bułgarskiego psychologa Georgija Łozanowa, utrzymują, że słuchanie takiej muzyki, odpowiednio dobranej i zaadoptowanej, sprzyja przyspieszonej nauce.

W czasie swoich podróży Mozart spotkał wielu muzyków i poznał dzieła innych wielkich kompozytorów, m.in. Bacha, Händla, Haydna. Jego uwagę przyciągali także nie-muzycy: był tak ujęty barwą dźwięku harmoniki szklanej Benjamina Franklina, że napisał na nią dwie kompozycje.