BIPMonday, April 21, 2025
Scenariusz przedstawienia
Zapis przedstawienia teatralnego zrealizowanego w ramach projektu teatralno-profilaktycznego pt. "Teatr a nie narkotyki"

1. Dzieciństwo
Dziewczynka w pokoiku lub na jakiejś łące bawi się beztrosko "zmagając" się ze swoimi zabawkami... Rodzice zbliżają się do niej ofiarowując jej zabawki i... złudzenia.
W ten "piękny świat" wkracza jednak agresja bawiących się hucznie ludzi wzbudzając lęk i niepokój. Ich zabawa zmienia się w pijacką libację z rodzicami w roli głównej;. Trwa jakiś szaleńczy pęd otaczającego ją zła, niezrozumienia i przemocy... Błędne koło. Dziewczynka próbuje wydostać się z osaczenia. Przerywa złowrogi krąg i wydostaje się na "wolność" już prawie dorosłego życia zostawiając za sobą dom, świat pełen niezrozumienia, nałogów, przemocy, złych wartości.

2. Dorastanie
Teraz "przebrana w dorosłość" przemierza długą drogę, poznając całkiem nowe obrazy życia; jakiś nowy świat, w który ona wkracza niepewnie...
Nową, symboliczną rzeczywistością jest w przedstawieniu dziwna kawiarenka z całym swoim gwarem, muzyczką, dymem, różnymi typami z ulicznym grajkiem, sprzedającą róże kwiaciareczką... Poznaje nowych ludzi. Oprócz przygodnej znajomej spotyka być może coś więcej - swoją wymarzoną miłość! Trwa taniec uczuć. Jednak i ta rodząca się więź młodych ludzi zostaje zakłócona i zburzona przez okrutną rzeczywistość, która kiedyś "wygnała" ją z domu dzieciństwa.

3. Narkotyki
Wśród zajętego sobą towarzystwa w kawiarni do "wzlotu" szykuje się kusiciel - dealer narkotyków - szukając bezwzględnie swojej ofiary za cenę zysku. Przygnębiona kolejnym dramatem dziewczyna łatwo ulega jego pokusie.
Po zażyciu trującej dawki narkotyku w głowie młodej dziewczyny - zagubionej w sobie, wśród najbliższego otoczenia i w bezdusznym świecie - na chwilę pojawiają się złudzenia, które wraz z narastającym bólem, piekącym niepokojem szybko znikają, a ciało jej -tańcząc jeszcze - nieuchronnie pędzi w otchłań... "Czarny anioł" śmierci triumfuje!
Teraz przybiega zrozpaczony (niestety za późno) jej chłopak. Za trzymającym na kolanach ciało dziewczyny chłopakiem stoją z zabawkami skruszeni rodzice. Smutne refleksje dopadają wszystkich "bohaterów" przedstawienia: rodziców, chłopaka a także pośredniego sprawcę nieszczęścia - kusiciela, dealera narkotyków.


4. Nadzieja
Przedstawienie mówi jednak o możliwości wyboru, o nadziei na powrót...do pięknych stron życia. Taniec - obrzęd żałobny, zmienia się w taniec życia, który piękną pieśnią budzi jutrzenkę nadziei dla wszystkich. Na nowe życie, na lepszy wybór. Na zmianę w sercach nie rozumiejących rodziców, złych przyjaciół, oraz... dealera, być może także czyjejś ofiary. Na scenie widać tylko zabawki i...czerwoną różę. Symbol miłości i nadziei.
Wraca dzieciństwem chwila radosna... "Nikt nie jest samotną wyspą".

5. Magia teatru
Jak za dotknięciem czarodziejskiej... różdżki wszystko zamienia się w teatr, którego magia kusi kolorem dekoracji, fantazyjnymi kostiumami, muzyką, radosnym tańcem, niecodziennymi postaciami, wprowadzając w świat symboli, iluzji i fikcji palące problemy
naszej rzeczywistości.
To jakaś buda jarmarczna, prawdziwy teatr wzruszeń.
To on chroniąc nas w świecie demonów i klaunów, w świecie okrucieństwa i poezji pozwala dostrzec sens naszego życia codziennego, naszej walki o chleb powszedni.
Kolejny raz w tym magicznym czasie wraca "echo dzieciństwa". Tym razem towarzyszy dorosłej kobiecie, która być może wybrała właśnie teatr...
teatr a nie narkotyki!
Zdaje się być spokojna, a może nawet szczęśliwa.
I gdy teraz wszyscy wracamy do teatru, jaki zgotowało nam życie, wiemy już, jak jest ono dziwne i złożone:
nauczyliśmy się bowiem jak niezwykłe jest to co zwykłe...


6. Finał
Dzwony oznajmiają wszystkim, że przedstawienie już skończone, że czas wrócić do życia, do siebie ,do bliskich z nadzieją, że trud się opłacił...że teatr dopiero przed nami! Teatr zwany życiem...
"...słońce wzeszło! W drogę magiczna trupo!"

(Wraz z coraz głośniejszą i jednak radosną muzyką, aktorzy w kostiumach schodzą ze sceny
zbliżając się do widzów - świadków tego zdarzenia - patrząc im głęboko w oczy i serca!
Muzyka się "urywa". Aktorzy wracają przed scenę. Ukłony)

Koniec.




Opracowanie i realizacja:

Uczennice Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie czyli:
teatr Magia: Anna Szreder, Krystyna Dettlaff, Emila Nidzgorska, Natalia Podraza, Roksana Paradowska, Daria Kryża, Dorota Julke, Adriana Lewandowska, Anna Sobiecka, Katarzyna Niemaszyk, Żaneta Brzezińska, Mariola Jażdżewska, Małgorzata Karnat

pod kierunkiem:

Doroty Kaczmarek i Ludwika Lubieńskiego

Premiera projektu:

Tczew 23 XI 2005
TCK
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Świetne! Świetne! 100% [1 Głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Żadnych głosów]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © 2005