BIPSunday, May 05, 2024
11 listopada Święto Niepodległości
więzi emocjonalnej i społecznej z narodem, jego kulturą i tradycją.

A jaką my mamy definicję patriotyzmu? Czy jest ona taka sama?
Czym dla współczesnego Polaka jest patriotyzm? Pojęciem pustym czy też budzącym skojarzenia? Święto 11 listopada to wyłącznie dzień wolny od pracy, szkoły, czy też mamy z tej okazji jakieś patriotyczne refleksje? Zaś sam patriotyzm to dla jednych walka na barykadach, a dla innych krzyk tłumu na stadionie sportowym? A może cos bardziej pośredniego, niezauważalnego...?
Czy patriotyzm w obecnych czasach nie jest już tylko zakurzonym i bezużytecznym pojęciem? Czy można mówić, pisać o nim bez otoczki ideologicznych sporów i walki politycznej?
Patriotyzm to niestety, tak jak nieprzeciętna inteligencja, bardzo rzadka cecha charakteru. W silnej postaci występuje u zaledwie kilku procent populacji. U nas w kraju jest to trochę ponad 10 % i powinniśmy wszyscy być z tego dumni. W stosunku do innych krajów jest to bowiem bardzo wysoki wskaźnik.

• Jaki jest współczesny patriotyzm ?
~Brak poszanowania tradycji i symboli narodowych;
~Słaba wiedza na temat historii Polski;
~Niska samoocena Polaków;
~Brak emocjonalnego, szczerego przeżywania świąt narodowych;
~Potrzeby ekonomiczne przewyższają potrzeby emocjonalne;
~Polacy nie umieją docenić swoich zalet narodowych i tradycji;
~Wstyd w okazywaniu swoich symboli patriotycznych;
~Wykorzystywanie stanowiska służbowego do własnych korzyści;

Więc jaki jest współczesny patriotyzm ?
To my tworzymy kulturę i cywilizację, która upada, mam tu na myśli nie tylko podstawowe znaczenie słów- kultura, cywilizacja, ale przede wszystkim postawa patriotyczna !
Czy Polaka pracującego uczciwie i solidnie w Wielkiej Brytanii możemy nazwać patriotą ? Tak, przecież idzie za tym dobre imię Polski. Być patriotą w dzisiejszych czasach to na pewno więcej niż 'nie szkodzić". Rzeczy tak prozaiczne, jak uczciwość, płacenie podatków, głosowanie w wyborach to także przejaw dbania o dobro kraju, choć w dzisiejszych czasach trudno o to !
Najważniejsze jest jednak to, co mamy w sercu- i nie musi być to gotowość do wielkich poświęceń. Raczej duma, świadomość swojego pochodzenia i codzienna, może mozolna i mało efektowna praca. Aby w końcu było lepiej. Chociaż przecież wcale nie jest źle...

• Dlaczego tak jest ?
~Zubożenie społeczeństwa, emigracja ludności i gonitwa za pieniądzem, władzą;
~Wypatrzona hierarchia wartości;
~Wygoda, wstyd, lenistwo;
~Rodzice nie uczą patriotyzmu swoich dzieci;
~Wzajemne oskarżanie się, obłuda, kłamstwo, donosicielstwo, korupcja;
~Brak wzorców do naśladowania, autorytetów;
~Negatywne ukazywanie Ojczyzny, przez co nie promuje się postaw patriotycznych;

W Polsce mało kto potrafi mówić o historii najnowszej bez skrajnych emocji, zarzutów. Ile jest wokół narzekania na rzeczywistość, którą sami poniekąd tworzymy. Brak nam za to refleksji, zdrowego rozsądku, głębokiego i rzetelnego podejścia do tej rzeczywistości. Wiele istotnych zjawisk i wydarzeń odbywa się w atmosferze posądzeń, awantur, podejrzliwości. Tak nie da się budować mądrego i świadomego społeczeństwa, dostatniego i stabilnego kraju- w końcu postaw patriotycznych.
Stereotypowy Polak jawi się czasem jako zakompleksiony prowincjusz, rozpolitykowany i z poczuciem niższości, z przekonaniem, że nic się nie może udać. Wszechogarniająca beznadzieja zabija inwencję, aktywność. Media w kraju też rzadko interesują się pozytywnymi aspektami naszej rzeczywistości, z reguły są nastawione antypaństwowo, czasem nawet antypolsko. Smutne to podsumowanie, ale może da się to zmienić? Owszem. Musimy tylko chcieć być nowoczesnymi patriotami !

• Jak być powinno ?
~Mocne przywiązanie do ojczyzny, duma narodowa;
~Jasne i czytelne prawo;
~Dogłębna wiedza o swoim kraju, historii, wielkich osobowościach zasłużonych i promujących nasz naród;
~Poczucie tożsamości narodowej;
~Zwrócenie uwagi na ludzi, którym jest naprawdę źle i pomóc im;
~Stawianie na pierwszym miejscu takich wartości jak: miłość do ojczyzny, rodziny, oddanie, szacunek, gotowość do poświęceń, tolerancja, konsekwencja, odpowiedzialność;
~Dobre metody i sposoby przekazywania młodemu pokoleniu tradycji rodzinnych, narodowych i lokalnych;

Dzisiaj to my współtworzymy nasz kraj i to nie jest tylko slogan. Czy jednak postawa obywatelska, elementarna pamięć o przeszłości i względny szacunek do tradycji wystarczy do bycia patriotą ? Jeśli więc postawa obywatelska, to po chwili namysłu możemy stwierdzić, że to w miarę możliwości aktywny udział w życiu społecznym, a więc uczestnictwo w wyborach, działalność społeczna. Dbałość o środowisko naturalne chyba także powinno mieścić się w szerokich ramach patriotyzmu...
W dobie przemian demokratycznych, zmian zagrażających utracie tożsamości narodowej, rzeczą ważną jest kształtowanie przez nauczycieli patriotycznych postaw uczniów od najmłodszych lat. Patriotyzm jako pewien stan pozytywnego nastawienia wobec ojczyzny i jej problemów powinien być wartością leżącą u podstaw pracy dydaktyczno-wychowawczej nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie i zajmować w niej bardzo ważne miejsce !

Co do ogólnej i nieprecyzyjnej definicji zawsze będą istniały spory. Nie zapominajmy jednak, że od tego, co nazwiemy dziś patriotyzmem, zależeć będzie los nasz i naszych dzieci. Warto chyba zatem zastanowić się nad tym, co z naszym patriotyzmem i czy wciąż nie robimy zbyt mało, by kraj w którym przyszło nam żyć, był mądrzejszy, silniejszy, lepszy i piękniejszy...

BĄDŹ DUMNY, JESTEŚ POLAKIEM !
Justyna Freitag
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © 2005