BIPFriday, September 27, 2024
Rok sienkiewiczowski


Inauguracja Roku Sienkiewiczowskiego

5. kwietnia w pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, odbyła się uroczystość inaugurująca obchody Roku Sienkiewiczowskiego w naszym kraju. Wkrótce odbędzie się inauguracja tych obchodów w naszym mieście, a nasza szkoła będzie miała zaszczyt aktywnie w tym uczestniczyć

W tym roku mija 170 rocznica urodzin, 100 rocznica śmierci pisarza, a także 120 rocznica wydania powieści „Quo vadis”, która przyniosła mu międzynarodową sławę.

Wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński inaugurując obchody powiedział m.in.:
Rzeczywistość geopolityczna pokazuje jednak, że czasy pokoju nie są dane raz na zawsze, a wychowanie patriotyczne jest tym, czego nie można zaniedbać w żadnym czasie. W przeciwnym razie kolejne pokolenia wyrosną odarte z narodowej tożsamości. (…) Czytajmy, doczytujmy Sienkiewicza, nie dajmy się tylko uwodzić lekkiej formie i porywającej fabule. Sięgajmy głębiej. Zachęcam wszystkich Polaków do lektury.


Prof. Gliński przypomniał także zaangażowanie noblisty w inicjatywy społeczne, jak np. założenie sanatorium przeciwgruźliczego w Zakopanem, budowę ochronek dla dzieci, a także udział Sienkiewicza w Komitecie Generalnym Pomocy Ofiarom Wojny, w którym działał w szwajcarskim Vevey tuż przed swoją śmiercią.

W Tczewie inauguracja obchodów Roku Sienkiewiczowskiego odbędzie się 21 kwietnia 2016r. w naszej Szkole. Będziemy gospodarzem sesji popularno-naukowej pod hasłem: "Henryk Sienkiewicz – hetman duchowy Polaków – dawniej i dziś".

Inicjatorem przedsięwzięcia jest społeczność szkoły, partnerami są Klub Inteligencji Katolickiej w Gdańsku - oddział w Tczewie, a także Miejska Biblioteka Publiczna oraz Fabryka Sztuk. Patronat honorowy nad uroczystością objął Starosta Tczewski.
Podczas sesji wystąpią:
1. prof. UG dr hab. Józef Włodarski – Instytut Historii Uniwersytetu Gdańskiego, Prorektor do spraw studenckich,
2. prof. UG dr hab. Edward Jakiel – Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, Kierownik Katedry Historii Literatury,
3. dr Piotr Koprowski – Zakład Historii, Myśli i Kultury Politycznej w Instytucie Historii,
4. Piotr Szubarczyk – Biuro Edukacji Publicznej Gdańskiego Oddziału IPN,
5. dr Krzysztof Korda – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie

W kolejnych miesiącach pracownicy i uczniowie ZSBiO planują kolejne spotkania na temat życia i twórczości Henryka Sienkiewicza dla różnych grup społecznych i wiekowych.






Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © 2005